Шукати в цьому блозі

Загальна кількість переглядів сторінки


Біологія 9 клас


Дистанційне навчання 2022 - 2023н.р.учитель Стародуб  Т.О.
17.10.2022
Тема:Структура еукаріотичної клітини:клітинна мембрана


Перегляньте відеопояснення


Дайте письмову відповідь на запитання(1 на вибір)

1)Чим саме відрізняються еукаріоти від прокаріотів?
2)    Назвіть основні властивості клітини еукаріотів.
3)    З яких органел складається клітина еукаріот?

Запишіть визначення

Поверхневий апарат клітини _______________________________________________________________________________________________________________________________________________________

Глікокалікс_______________________________________________________________________________________________________________________________________________________

Фагоцитоз_______________________________________________________________________________________________________________________________________________________

Піноцитоз_______________________________________________________________________________________________________________________________________________________

Коротко про головне

Усі клітини обмежені плазматичною мембраною, яка забезпечує обмін речовин із навколишнім середовищем, а в багатоклітинних організмів - взаємодію клітин між собою. Усі різноманітні мембранні структури клітин складаються насамперед з ліпідів і білків. Сучасна модель будови біологічних мембран дістала назву рідинно-мозаїчної.

Клітинна мембрана виконує різноманітні функції: захисну, забезпечення процесів обміну речовин з навколишнім середовищем, сигнальну, транспорту речовин, контактів із сусідніми клітинами тощо. Різні сполуки, необхідні для життєдіяльності клітин, а також продукти обміну речовин перетинають плазматичну мембрану за допомогою механізмів пасивного чи активного транспорту.

Над плазматичною мембраною у рослин і грибів розташована клітинна оболонка, у клітин тварин - глікокалікс. До підмембранних комплексів клітин належить цитоскелет, утворений з білкових структур.


Домашнє завдання:опрацювати параграф 13

12.10.2022
Доброго дня!

Тема:Методи дослідження клітин.Типи мікроскопії

Дайте письмову відповідь на запитанння
1.Чи      можна     назвати      клітину      «біологічною     системою»?  

2.    Які     властивості      живого     притаманні      клітині?   

Перегляньте відео              


Опрацюйте матеріал

Світловий мікроскоп був основною «зброєю» біологів у XVIII — XIX ст. У даний час вони теж широко застосовуються, проте за їх допомогою неможливо вивчати об'єкти, розмір яких є менше довжини світлової хвилі (400 — 800 нм), оскільки світлова хвиля не може бути відображена дуже маленьким предметом (вона просто обігне його).
 
мікроскоп.png
 
На початку 30-х років XX століття був створений електронний мікроскоп, який дав біологам можливість побачити складові частини клітин розміром усього 1 нм. В електронному мікроскопі замість променя світла — пучок електронів, які здатні відбиватися від найдрібніших об'єктів.
 
електронний мікроскоп.jpg
 
Сучасні методи флуоресцентної і конфокальної мікроскопії дозволяють отримувати мікроскопічні зображення з максимальною роздільною здатністю.
 
флуоресцентний мікроскоп.png
 
Скануючий електронний мікроскоп дає можливість отримувати об'ємні зображення предметів.
 
електронний мікроскоп2.png 

Суттєвим недоліком електронного мікроскопа є неможливість дослідження живих клітин (перед дослідженням за допомогою електронного мікроскопа клітини необхідно піддавати спеціальній обробці, у результаті якої вони гинуть). Тому, якщо необхідно досліджувати тривалі процеси, що відбуваються у живій клітині, використовують сповільнену кінозйомку через потужні світлові мікроскопи.
 
Якщо потрібно простежити за долею будь-якої хімічної сполуки у клітині, можна замінити один з атомів у його молекулі на радіоактивний ізотоп (найчастіше використовують ізотопи Фосфору (P32), Гідрогену (H3) або Карбону (C14)). Тоді ця молекула буде мати радіоактивну мітку, за якою її можна виявити за допомогою спеціальних приладів або за її здатністю засвічувати фотоплівку.
 
радіоактивні частинки.jpg
 
Для виділення і вивчення окремих органоїдів клітини використовується метод ультрацентрифугування: клітини у пробірках обертають з дуже великою швидкістю в особливих приладах — центрифугах. Оскільки різні складові частини клітин мають різні масу, розміри і густину, вони під дією відцентрової сили осідають на дно пробірки з різними швидкостями. Таким методом виділяють мітохондрії, рибосоми та деякі інші органели клітини.
 
центрифуга.jpg
 
У розпорядженні вчених зараз є також цілий ряд хімічних і фізичних методів, що дозволяють проводити дослідження на молекулярному рівні, у зв'язку з чим активно розвивається наука — молекулярна біологія.
 
молекулярна біологія.jpg
Етапи створення клітинної теорії
  • 1665 р Роберт Гук — ввів назву «клітина».
  • 1696 р. — публікація Антонія Левенгука про мікробів та інших мікроскопічних об'єктів, побачених ним у мікроскоп.
  • 1833 р. — Роберт Броун описав ядро ​​рослинної клітини.
  • 1839 р. — Маттіас Шлейден і Теодор Шванн відкрили ядерце і висунули основні положення клітинної теорії.
У подальшому клітинна теорія розвивалася завдяки новим відкриттям.
  • 1859 р. — принцип Рудольфа Вірхова: «кожна клітина — з клітини» (М. Шлейден і Т. Шванн помилково вважали, що клітини в організмі утворюються з неклітинної речовини).
  • 1880 р. — Уолтер Флеммінг описав хромосоми і процеси, що відбуваються під час поділу клітини (мітоз).
  • 1892 г. — Ілля Мечников відкрив явище фагоцитозу.
XX століття стало століттям розквіту біології, особливо таких наук, як цитологія, генетика, ембріологія, біохімія, біофізика. Без створення клітинної теорії цей розвиток був би неможливим.
  • З 1903 р стала розвиватися генетика.
  • З 1930 р стала активно розвиватися електронна мікроскопія, що дозволило вченим детально вивчити клітинні органели.

  • Домашнє завдання:опрацювати параграф 11, на сторінці 48 вивчити положення клітинної теорії( виділенні крапочками)





Доброго дня,дорогі діти!

Настає новий навчальний рік, попереду нехай вас чекають тільки нові пізнання, успіх і везіння, нехай день знань надихне на нові досягнення, дасть тверду опору для подальших життєвих перспектив!
06.09.2022
Тема:Біологія як наука.Предмет біології.Рівні організації біологічних систем.основні методи біологічних досліджень

Перегляньте відеоурок


Запишіть визначення термінів:

Біологія_______________________________________________________________________________________________________________________________________________________


Моніторинг_______________________________________________________________________________________________________________________________________________________


Експериментальний метод _______________________________________________________



Опрацювати матеріал параграфів 1 та 2,виконати завдання на зіставлення стор.7, підготуватися до усного опитування через Zoom


Немає коментарів:

Дописати коментар

Примітка: лише член цього блогу може опублікувати коментар.